top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraNazarij Ałeksiuk

Sprzedajesz mieszkanie bezpośrednio? – przeczytaj o tym jak działają grupy przestępcze


Na początku chciałbym zachęcić Cię do podzielenia się swoją opinią, jak się zabezpieczyć na sytuację, którą opisze niżej.


Aktualnie rynek nieruchomości jest bardzo popularnym i gorącym tematem. Nic dziwnego - mamy bardzo wysoką inflacje, niemalże zerowe stopy procentowe i przyzwoitą dynamikę PKB. Sytuacja ta powoduje wysokie zainteresowanie rynkiem nieruchomości z powodów oszczędnościowo-inwestycyjnych oraz rodzinno-opiekuńczych. Nikt nie chce z powodów straty siły nabywczej pieniędzy tracić oszczędności bądź możliwości polepszenia swojego bytu. Sytuacja ta również powoduje wzmożoną aktywność przestępców oraz grup przestępczych.


Załóżmy, że chcesz uzyskać możliwie najlepszą cenę sprzedaży i oczywiście zależy Ci na szybkim procesie – najlepiej transakcji gotówkowej. Publikujesz ogłoszenie i w krótkim terminie masz kupca. Podpisujecie umowę rezerwacyjną bądź przedwstępną i stawiacie się na akcie w kancelarii (nawet tej, którą sami wybraliście). W akcie jest wyraźnie napisane, że kupujący ma zapłacić za mieszkanie i podda się egzekucji (art. 777) gdy tego nie zrobi. Akt jest podpisany i kupujący nie zapłacił.


Co zrobisz? Notariusz świetnie wykonał swoją robotę, akt jest poprawny.


Próbujesz egzekwować zapłatę (art. 777), ale komornik nie ma co zabrać nowemu właścicielowi Twojego starego mieszkania. Jedynie mieszkanie, które nabył. Proces przeciągnie się co najmniej na 4 miesiące i jeśli nawet dojdzie do licytacji twojego mieszkania, to przy pierwszym terminie prawdopodobnie go nikt nie kupi, gdyż jest z lokatorem, zaczekasz na drugi termin i być może wtedy odzyskasz część pieniędzy za sprzedane mieszkanie.


Bezpośrednia sprzedaż często jest postrzegana, jako transakcja za którą odpowiada notariusz i wiele osób chcę przerzucić odpowiedzialność na kancelarie. Praktyka jest inna.


Ty jesteś odpowiedzialny za klienta, którego pozyskałeś i przeprowadziłeś do notariusza. Ty zdecydowałeś się mu sprzedać. Ty zająłeś się sprzedażą bezpośrednią. Ty straciłeś. Możesz mieć roszczenia jedynie do Siebie.


„Opisałem jedynie jedno z ryzyk, które Cię może spotkać przy sprzedaży bezpośredniej. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed tego typu sytuacjami jest skorzystania z PROFESJONALNEJ agencji obrotu nieruchomościami. Dla przykładu my jako agencja posiadamy najwyższe możliwe na Polskim rynku ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, z którego można skorzystać w razie potrzeby. Zapraszam do współpracy bezpośrednio ze mną bądź z kimś z naszego zespołu - Małycha Nieruchomości Premium."
77 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page